Hensley höll nollan – trots (!) att familjen satt på läktaren...
Växjö DFF-Kristianstads DFF 0–0
Varning: Larkin Russell, Växjö.
Publik: 497.
– Både min mamma och min pojkvän var här. Deras första Sverigebesök någonsin inleddes i onsdags och avslutas kommande onsdag. Att dom satt på läktaren, plus att jag inte spelat match på länge, gjorde mig lite extra nervös, erkänner Hensley.
Efteråt träffades trion i Visma Arenas katakomber och jag bad då både mamma Carmen Hancuff och pojkvännen Dom Sciortino att betygsätta Hensleys insats.
– Jag måste uttrycka det här på rätt sätt, inleder Dom sitt svar innan han efter lång betänketid säger:
– Hensley imponerade med sina snabba reflexer och hon var som bäst när det gällde som mest, alltså i slutet av matchen.
Mamma Carmen inflikar:
– Hensley är duktig på att kommunicera ute på planen. Hon leder sina lag.
Själv var amerikanskan nöjd med 0–0 mot Kristianstad:
– Först vill jag säga att detta var en verklig laginsats. Själv fick jag hålla nollan. Det är förstås viktigt. Sedan kan man sällan vara helt felfri. Men för en målvakt är det nödvändigt att omedelbart skaka av sig eventuella motgångar.
När Växjö DFF tog hit Hensley trodde de flesta att hon skulle bli förstekeeper.
– Framförallt trodde jag själv det, säger hon och ler.
– Därför var det tufft att hamna på bänken efter bara ett allsvenskt framträdande. Jag fick titta mig själv i spegeln och se bänkningen som en utvecklande erfarenhet.
”Jag är supernöjd med hur spelarna uppträdde rent taktiskt.”Olof Unogård.
Hancuff fortsätter:
– När man inte kan bidra på planen måste man vara bästa tänkbara lagkamrat vid sidan av planen istället. Det har jag försökt vara.
Hancuff är i Växjö på lån. Hon kan kallas tillbaka inför nästa säsong, men hon kan också bli kvar.
– Jag vill förstås vara någonstans där jag får spela, säger hon apropå framtiden.
Vad är det bästa med Växjö DFF?
– Kamratskapen. Även när det går dåligt stöttar vi varandra, svarar Hensley.
Och det sämsta..?
– Att vi inte får den uppmärksamhet vi förtjänar. Hemma i North Carolina spelade jag inför 3 000 åskådare. Här är det bara 300 på läktaren.
Mötet mellan Växjö och Kristianstad blev en väldigt taktisk historia.
– Jag är supernöjd med hur spelarna uppträdde rent taktiskt. De följde matchplanen till 100 procent. Visst hade ett segermål varit grädden på moset men vi är nu väldigt nära nytt allsvenskt kontrakt även rent matematiskt, sa Växjös tränare Olof Unogård.
I första halvlek körde gästerna fast helt i Växjös täta försvar.
I andra halvlek fick Växjö större problem, men matchens bästa målchans hade hemmalaget - en nick i ribban av Elin Nilsson i 80:e minuten.