Annons

Småländsk landslagstalang klar för Växjö DFF

I september spelade hon mot Växjö DFF i svenska cupen.
Nu står det klart att mittbackstalangen från Huskvarna FF spelar med Växjö DFF de kommande tre åren.
Fotboll • Publicerad 20 november 2023
Emma Holmqvist under en landskamp mot Frankrike.
Emma Holmqvist under en landskamp mot Frankrike.Foto: MAGNUS LEJHALL

– Vi förlorade den där cupmatchen mot Växjö med 1–2, men det var jämnt i första halvlek och vi hade ledningen ända till en kvart före slutet, säger Emma Holmqvist.

17-åringens Husqvarna FF hade marginalerna emot sig även i seriespelet där man missade förstaplatsen i division 1 mellersta med en enda poängs marginal.

Annons

Däremot har HFF vunnit Smålandscupen två år i rad. Och Emma tar alltså nu klivet direkt från division 1 till Obos Damallsvenskan.

– Jag har fått ett bra intryck av Växjö DFF och tror att spel i Växjö blir ett lagom nästa steg, säger Emma.

Växjö DFF:s sportchef Dennis Popperyd är nöjd med att ha fått mittbackens namn på ett 3-årskontrakt.

– Vi har haft koll på Emma i flera år och väntat på rätt tillfälle att sajna henne. Hon är en bolltrygg back som vågar ”ta fram bollen”. Jag ser henne som en väldigt stabil mittback för sin ålder. Hon har förstås mycket att lära och behöver anpassa sig till det högre tempot, men det vi sett av henne hittills så står hon redan upp bra defensivt, säger sportchefen.

Holmqvist började karriären i Egnahems BK men har de tre senaste säsongerna spelat i Husqvarna FF.

”Jag är snabb och brytsäker och gillar att kliva fram förbi motståndarnas förstapress.”
Emma Holmqvist

Hon har representerat Sveriges U17-landslag vid 14 tillfällen och och startade två av tre matcher i vårens EM-slutspel.

Innan Emma bestämde sig för Växjö DFF var hon även och tränade med damallsvenska tabelltvåan Häcken.

Så här beskriver hon sig själv som spelare:

– Jag är snabb och brytsäker och gillar att kliva fram förbi motståndarnas förstapress. Men huvudspelet kan utvecklas. I Egnahem spelade jag på alla positioner utom målvakt. Sedan blev det ytterback, men nu är det mittback som gäller.

Emma startade 21 matcher på den positionen för Husqvarna 2023.

Annons

Hon har ett och ett halvt års gymnasiestudier kvar men räknar med att flytta till Växjö vid årsskiftet.

Efter isländska mittfältaren Thordis Elva Agustsdottir blir mittbacken Emma Holmqvist det andra nyförvärvet till Växjö DFF:s A-trupp inför säsongen 2024.

Dan MagnussonSkicka e-post
Så här jobbar Min Boll med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons